رد کردن لینک ها

معرفی صادرات و واردات (بخش اول)

معرفی واردات و صادرات

(بخش اول)

در این مطلب خواهید خواند

  1. تعریف تجارت مبتنی بر واردات،صادرات
  2. صادرات: آیا چیزی را که دارم ، می خواهید؟
  3. .واردات: می توانم کالای شما را بفروشم؟
  4. عوامل محیطی تاثیرگذار بر تجارت بین الملل
  5. ملاحظات جغرافیایی و سایر عوامل فیزیکی
  6. شرایط سیاسی و قانونی
  7. ملاحظات فرهنگی
  8. ارز و نرخ تسعیر: شرایط مالی
Sea port

در این بخش…
به عوامل و فشارهای محیطی می پردازیم که در تجارت با سایر کشورها با آن ها سروکار خواهید داشت. رویکردهای متفاوت را به همراه توانایی های مورد نیازتان ، برای موفقیت در واردات و صادرات ، شرح می دهیم. درباره ی انگیزه برای شروع یک تجارت مبتنی بر واردات،صادرات یا توسعه ی تجارت موجود، برای ورود به عرصه ی بین المللی، توضیح خواهیم داد.راهنمایی هایی برای تخمین پول مورد نیاز به منظور سرمایه گذاری و میزان درآمد احتمالی ، نحوه ی کسب و اطلاعات در خصوص قوانین و مقررات واردات و صادرات و همچنین نحوه ی سازمان دهی عملیات واردات و صادرات، ارائه شده است.

مقدمه
تجارت بین الملل در هیچ دوره ای به اندازه ی زمان حاضر هیجان انگیزه نبوده است. فرصت های صادرات و واردات با سرعت شگفت انگیزی در حال رشد هستند و در پی این فرصت ها، رقابت نیز آغاز می شود. عوامل بسیاری در این رشد دخیل اند، از جمله: تاسیس سازمان تجارت جهانی ، اجرای توافقات تجاری ، مانند پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی و پیمان تجارت آزاد جمهوری دومینیکن – آمریکای مرکزی- ایالات متحده: یکپارچگی اقتصادی اروپا: رشد روز افزون بازارهای نوظهور مانند هند ، چین ، ترکیه و….

ما در دوران هیجان انگیزی زندگی می کنیم. در گذشته، فرصت های موجود برای تجارت های کوچک صرفا به مرزهای کشورها محدود می شد و تجارت های بین المللی در انحصار شرکت های بزرگ چندملیتی بود. امروزه ، بازار جهانی نه تنها برای شرکت های چندملیتی ، بلکه برای شرکت های کوچک نوپا نیز فرصت هایی را پدید آورده است. اینترنت ، پیشرفت های ارزان قیمت در فناوری و افزایش دسترسی به اطلاعات، همگی باعث شده تا شرکت ها (بزرگ یا کوچک) بتوانند وارد عرصه ی تجارت بین المللی شوند.

تجارت مبتنی بر واردات و صادرات

صادرات یعنی ارسال کالا به خارج از کشور به قصد فروش آن ها در کشوری دیگر،واردات یعنی آوردن کالا از کشوری دگیر به قصد فروش در داخل کشور. هر دوی این روش ها نیازمند حداقل سرمایه گذاری است و اساسا ریسک بالایی ندارند آن ها برای افراد و شرکت ها این امکان را فراهم می آورند تا برخلاف راه اندازی یک فروشگاه در خارج از کشور، بدون نیاز به منابع مالی هنگفت وارد تجارت بین المللی شوند. در این بخش روش های اصلی واردات و صادرات شرح داده می شود.

صادرات: آیا چیزی را که دارم ، می خواهید؟

صادرات دو روش اصلی دارد:

  • صادرات مستقیم: فعالیتی تجاری است که بین یک صادرکننده و یک واردکننده و بدون دخالت شخص ثالث انجام می شود. این روش برای کسب و کارهایی مناسب است که دایرند و به دنبال راه هایی برای توسعه فعالیت هایشان هستند.
  • صادرات غیرمستقیم: از صادرات مستقیم آسان تر است.این روش شامل صادرات کالا از طریق چندین واسطه در کشور سازنده است. صادرات غیرمستقیم به تخصص و هزینه ی بسیار نیاز ندارد و بیشتر شرکت های تازه وارد در عرصه ی صادرات از این روش استفاده می کنند.

پس از آنکه در تجارت بین المللی تجربه کسب کردید، شاید بخواهید رویکردتان را از صادرات غیرمستقیم به صادرات مستقیم تغییر دهید. در روش اخیر، بر فروش و توزیع کالایتان کنترل بیشتری خواهید داشت.

Round Seaport

انواع صادرات غیرمستقیم

صادرات غیرمستقیم ممکن است شامل استفاده از یک شرکت مدیریت صادرات یا چیزی به نام صادرات اتکایی باشد که هر دو را در ادامه توضیح داده ام.

صادرات اختصاصی: شرکت های مدیریت صادرات

شرکت مدیریت صادرات ، شرکتی خصوصی است که در یک کشور تاسیس می شود و به عنوان بخش صادرات چندین تولیدکننده فعالیت دارد.این شرکت ها به نمایندگی از مشتریان شان به سفارش گیری و انجام معملات صادراتی اقدام می کنند.شرکت های مدیریت صادرات معمولا مالکیت کالا را در اختیار می گیرند و همه ریسک های مرتبط با تجارت در سایر کشورها را می پذیرند.
تا زمانی که در امر صادرات تازه کار محسوب می شوید یا توزیع کننده یا کارگزاری در خارج از کشور ندارید، بهره گیری از یک شرکت مدیریت صادرات مفید خواهد بود.

* کارآفرینانی که به تولید علاقه ندارند، می توانند با تاسیس یک شرکت مدیریت صادرات، وارد عرصه صادرات شوند.شرکت مدیریت صادرات معمولا به شکل تخصصی، در زمینه ی گروهی از محصولات فعالیت می کند. اگر شبکه ی ارتباطات فردی در خارج از کشور یا اطلاعاتی کلی از تولید دارید و به آغاز تجارت صادراتی علاقمند هستید، به تولید کنندگان که بخش صادرات فعال ندارند، مراجعه کرده و خدمات خود را معرفی کنید.

زمانی که در یک شرکت صنایع بهداشتی کار می کردم و کالاها را به صورت بین المللی می فروختم
مشتریان را در کشورهای مختلف شناختم.با داشتن این اطلاعات تصمیم گرفتم یک شرکت مدیریت صادرات تاسیس کنم. پس با تولیدکنندگان محلی محصولات بهداشتی که صادرات فعالی نداشتند، ولی محصولاتشان برای مشتریانم جذاب بود، تماس گرفتم، خدماتم را به این تولیدکنندگان معرفی کردم و متوجه شدم آن ها نیز به ایجاد بازاری جدید برای محصولاتشان علاقه دارند، ولی چون نمی خواهند با مسائل صادراتی (مانند پرداخت،تهیه اسناد،حمل و…) سروکار داشته باشند، از این کار اجتناب می کنند. شرکت من می توانست این کار را برایشان انجام دهد.

تهیه شده از کتاب: جان جی کاپلا

پایان بخش اول